Küçük Prens kitabının özetini, düşüncesini konusunu, kahramanlarını, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini siziniçin derledik. Ayrıca Küçük Prens kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileride sizin için bir araya getirdik... Küçük Prens ana karakterleri ,Küçük Prens adlı kitabın kısa özeti, Küçük Prens bilinmeyen kelimeler

 

Küçük Prens kitabı kitap özeti Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens kitabının yazarı: Antoine de Saint Exupery
Küçük Prens kitabının sayfa sayısı: 112
Küçük Prens kitabının yayınevi: Can Yayınevi
Kitabın Konusu: Yazar, kitabında Küçük Prens’in ağzından küçüklerin gözüyle yetişkinlerin yaptığı hatalar anlatılır.

Küçük Prens kitabının kişileri ve özellikleri:

Yazar (Pilot): Henüz ufakken resim yapma isteği büyükleri tarafından göz ardı edilen yazarımız çölde tanıştığı Küçük Prens’e kendini anlatmıştır.

Küçük Prens: Kendi gezegeninde yalnız yaşayan özel bir çiçeği olan ve sürekli dolaşan bir kahramandır.

Kral: Yazar bu kralı Küçük Prens’ten dinler. Kral kendini beğenmiş ve gezegeninde her şeyin sahibi olduğunu düşünen birisidir.

Sarhoş: Yaşamış olduğu sıkıntıyı unutabilmek için içen kişidir.

Sürekli hesap işleriyle uğraşan bir iş adamı, icatlarını kaybeden bir kaşif, kendisini beğenen bir adam, sürekli fenerini yakıp söndüren bir fenerci… Hikayede ismi geçen ve anlatılan karakterlerdir.

 

Küçük Prens kitabı kitap özeti Antoine de Saint-Exupéry

Birinci Özet :Yazar, ‘Küçük Prens’e uçağıyla mecburi iniş yapmış olduğu bir çölde rastladığını anlatarak başlar. Onun kendisinden hemen bir koyun resmi çizmesini istediğini ekler. Ama Küçük Prens Saint-Exupery’nin karaladığı eskizlerden hiçbirini beğenmez. Motorunu tamir etmek telaşında olan Fransız pilot nihayet bir sandık resmeder ve hayvanın bunun içinde olduğunu söyler. Bedeni görünmeyen sanal koyun tam Küçük Prens’in arzuladığı gibidir.Daha sonra Küçük Prens’in kendi gezegeninin, gezdiği diğer gezegenlerin ve gülünün hikâyesini okuruz.

Sonunda dünyadan biraz bezgin düşen Küçük Prens tekrar gezegenine dönmeye karar verdiğinde çölde tanıştığı zehirli yılana kendini sokturur:

‘Ayak bileği hizasında sarı bir kıvılcım çakar gibi oldu. Bir an durakaldı, bağırmadı. Bir ağaç gibi yavaştan düştü. Kumdan dolayı ses bile çıkmadı. Şimdi biraz teselli olmuş gibiyim. Tam değilse bile… Ama biliyorum gezegenine döndü çünkü gün ışıdığında vücudunu bulamadım. Ağır değildi… Ve geceleri yıldızları dinlemesini seviyorum. Sanki beş yüz milyon çıngırak…’ Mevcut olmayan bir koyun gerçeğinde başlayan ‘Küçük Prens’ yine mevcut olmayan bir vücut gerçeğinde noktalanır.İkinci Özet ve İnceleme :

Küçük Prens çok küçük bir gezegende yaşamaktadır. Bir gün ayrılır yaşadığı yerden ve başka gezegenlerde ‘tuhaf’ bulduğu ‘büyüklerle’ karşılaşır. Ayyaş, kral, kendini beğenmiş, işadamı, fenerci ve coğrafyacıyla tanışır. Tilki, yılan ve gül ile konuşur. Tanıştığı kişiler doyumsuz bir yaşam sürdürmektedir. Tekdüze bir beklenti içindedirler tümü. Ayyaş içki dışlında bir şeyi görememektedir. Kral emir vereceği kulu, kendini beğenmişse ona hayran olacak kişiyi beklemektedir. İşadamı ise rakamları çoğaltma tutkusuna kaptırmıştır kendini, tüm zamanını yıldızları saymakla geçirmektedir. Karşılaştığı ‘büyükler’, Küçük Prens’i kendi beklentileri, kendi tutkuları kapsamında algılarlar. Ayyaş için içkisini engelleyen, kral için emir verebileceği, kendini beğenmiş için ona hayran olacak, işadamı içinse varoluşlu önemsiz bir kişidir Küçük Prens. Küçük Prens bu büyükleri anlayamaz, onlarla anlaşamaz, yanlarında kalamaz, ayrılır yanlarından. Bu kez büyük sahrada Exupery ile karşılaşır. Bu çocuk ve erişkin Exupery’nin bir birlikteliğidir. Küçük Prens öyküsü bu birlikteliğin bir ürünüdür, çocuk ve erişkin Exupery’nin doğurganlığıdır, tek olmuş (birlenmiş)ikilinin ortak bir yapımıdır. Ruh çözümsel açıdan içindeki çocuğa yaşama hakkı veren, çocukluğuyla bütünleşmiş, çocuk ve erişkin kendiliklerini bireşim (sentez) yapabilmiş bir yazarın yaratısıdır öykü.Küçük Prens,Antoine de ,Saint Exupéry, , kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı, kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti,kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu, önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,