21- 28 Nisan Ebeler Haftası 

 

Dünyada Ebeliğin Tarihi, Tarihi Geçmişi, Tarihçesi, Kronolojisi  nedir nasıldır ebelik mesleğinin tarihi.

     

Ebe; ebelik eğitim programına girmeye hak kazandıktan sonra, bu programı başarıyla tamamlayarak Ebelik mesleğini yerine getirmek üzere, tescili yapılan ya da kendisine yasal olarak izin verilen kişidir.

 

Ebelik tarihin en eski mesleklerinden biridir. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmek ve aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlamakebelerin toplum içinde saygın bir yer edinmesine neden olmuştur.

 

· Ebelik insanlığın var oluşu ile başlar.

 

· M.Ö. 5000 – resimlerde çömelmiş ıkınan kadınlara ve onlara yardım eden ebe resimleri görülmüştür.

 

· İncilde ebelerden bahsedilmektedir. Ebeliğin kutsal bir meslek olduğu eski mısırda kral Pharaol’un ebeler Shifra ve Pua ‘ya emirler verdiği gözlenmektedir. Ayrıca Musa Peygamber de ebelerin kutsallığını anlatmaktadır.

 

· Kaho’nun da M.Ö. 2000 yılında ebelerden bahsettiği bilinmektedir.

 

· Eski Yunan’ da hipokratın bazı doğumlara yardım ettiği bu nedenle de ona “erkek babaanne” dendiği bilinmektedir.

 

· Efesli Soranus M.S. 98-138 ebelik hakkında yazılar yazmış ders vermiştir. Ebelerde olması gereken özelliklerden söz etmiştir. Kitabın adı “GYNAECOLOJY” dir.

 

· Yıllarca ebelik anneden kıza geçen, yavaş gelişen bir meslek olmuştur.

 

· 15. Yy da Almanya’da ilk ciddi kitap  1513 yılında EUCHARIUST-rhadıo tarafından gençkadın ve ebe ROSHENGARTON adı ile yazılmıştır.

 

· 1450 de İngiliz ebeler lisanslarını Kardinaller Meclisinden aldılar.

 

· 1560 Fransız Kralı 3. Henry ebelik eğitiminde standartları belirledi ve ebelerin sınava girmesini sağladı.

· 1536 –1636 doğum yardımı üzerine ebe Louise Bourgeuis çok önemli yazılar yazmıştır ve pek çok yazıda referans olarak gösterilmiştir

 

· JEAN LIOBAUT 1649 da Cenovalı ebelere doğumu kolaylaştırmak için Simfisis pubis eklemini genişletme yöntemlerini anlatmıştır.

 

· 1640 da yazılan PRATICA – OF PHISICK kitabında doğum hızlandırmak için bazı ilaçlardan bahsedildi ve Cloroform ebelikte kullanıldı.

 

· 1616 da Elizabeth Cellien hastanalerde doğum ve lohusalık bölümü kurdu.

 

· 1701 de İngiltere ve Fransa’daki bu gelişmelere paralel gelişmeler Almanya’da da yaşandı. JUSKINA SIEGIMUNDIN ebelik üzerine öğrenci-hoca söyleşisi şeklinde bir kitap yazmıştır.

 

· Fransa’da 1745 -1810 yılları arasında yaşayan Baudelockue 1775 de “ Doğum Sanatının Esasları “kitabını yazmıştır.

 

· 1733 de Marie Louise La Chapalle (1769-1821 ) adlı ebelik öğretmeni forseps uygulamalarındaki tekniği ile tanınmış 3 ciltlik bir kitap yazmıştır.

 

· 1773-1841 Marie – Anne Bouvin bol şekilli bir ebelik kitabı yazmıştır.

 

· 1819 da Laennec steteskopu bulmuş ve ilk kez obstetride kullanmıştır.

 

· İngiliz Sir J.V.Simphson (1811-1870 ) forseps ve kloroformu obstetriye sokmuş 1857 dekraliçe Victoria nın kloroformu resmen kabul etmesiyle ebelik bilimsel anlamda gelişti.

  

  
.

     Hakkında bilgi,  ile ilgili hakkında konulu konusunda şiirler, şir, en güzel şiirler , kutlamaları, kutlaması, hakkında, ile, ilgili, in, gerekli dökümanlar yazılar, kompozisyon, şiir, resim, foto,haftası, günü,hakkında ile ilgili, açıklama, bilgi pano için, için, şiir, hikaye, kutlama programı, kompozisyon, ödev,konuşma metni