Pollyanna kitabının Kısa özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini sizin için derledik. Ayrıca Polianna kitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileride sizin için bir araya getirdik... Pollyanna ana karakterleri , Pollyanna adlı kitabın kısa özeti, Pollyanna bilinmeyen kelimeler

Kitap Hakkında Bilgiler

Pollyanna kitabının Yazarı : Eleanor H. Porter
Pollyanna kitabının Basım yılı: 1925

Pollyanna kitabının Türü : Roman

Pollyanna Sayfa sayısı: 200

 

 Eleanor H. Porter POLLYANNA kitabı kitap özeti DETAYLI 

 

 Kitabın Konusu: KONUSU: Hayatta bazı şeyler istediğimiz gibi gitmeyebilir , en sevdiklerimiz bizi bırakabilir yada hayatta olmayabilir yada bizi insanlar sevmeyebilir , insanlar kötülük yapmış olabilir ve sakatta kalabiliriz ancak hiç bir zaman içimizdeki sevgiyi kaybetmeden hayata hep umut dolu bakmamız gerekmektedir.. Böylece her zaman en sonunda kazanan biz oluruz ve çevremizide aydınlatırız.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi
Polyana:Çevresine neşe veren , insan ,hayvan ve doğa sevgisi ile dolu , umudunu hiç kaybetmeyen romanın baş kahramanı
Polly teyze: Sert mizaçlı , içinde sevgi barındırmayan , hep kurallar çerçevesinde yaşayan polyananın teyzesi

Kitabın Anafikri:Hayata ne olursa olsun umut dolu bakalım, İnsanları ,doğayı ve hayvanları sevelim..

Kitabın Yorumu:Çok sade,akıcı bir kitap ,insan elinden bırakamıyor, sevgiyi, umudu kaybetmemeyi öğretiyor..


Pollyanna Kitap Özeti

Pollyanna, burada hikayenin baş kahramanıdır. İsmini teyzelerinin isimlerinin birleşmesinden almıştır. Polly ve Anna. Ailesini kaybettiği için sert bir kişiliği ve zengin teyzesinin yanında kalmak zorunda kalmıştır. Teyzesi de Pollyanna’yı yanına almayı pek istemez fakat ablasının çocuğunu da ortada bırakamaz. Tek istediği Pollyanna’nın kurulu düzenini bozmamasıdır.

Pollyanna oldukça güzel ve sarışın bir çocuktur. Adeta mutluluk yumağıdır, herkese mutluluk dağıtmaktadır. Teyzesi ona tavan arasındaki boş odayı ayırmıştı. Bu odayı temizleyen hizmetçi Nancy bu duruma oldukça üzülmüştü. Evde o kadar çok güzel ve geniş oda varken yazın oldukça sıcak; kışın da oldukça soğuk olan bu odayı yeğenine layık gören ev sahibesi Polly Hanım’ı bir türlü anlayamıyordu.

Pollyanna eve geldiğinde koşarak teyzesi Bayan Polly’e sarılır fakat bu sevgisine pek de karşılık bulamaz. Bayan Polly, Pollyanna’ya odasını gösterdikten sonra akşam yemeğinin ne zaman yeneceğini söyler ve onu orada bırakır.

Akşam yemeği hazırlanmıştı fakat Pollyanna ortalıkta yoktu. Teyzesi Bayan Polly bu durum için bir tepki göstermese de evin hizmetçisi Nancy Pollyanna’yı yemeğe çağırmaya gider fakat onu odasında bulamaz. Bu durum üzerine Nancy, Pollyanna’yı aramaya başlar. Ve Pollyanna’yı bir kayanın üstüne oturmuş vaziyette bulur. Pollyanna’yı oradan alarak eve götürür.

Nancy, Pollyanna’daki umut ve mutlu olabilme özelliğine hayran kalmıştır. Nasıl oluyor da her olumsuzluk karşısında bu derece mutlu kalabildiğini anlayamıyormuş. En sonunda bunu Pollyanna’ya soran Nancy, Pollyanna’dan şöyle bir cevap alır:

Bu mutluluk oyunu, bunu bana babam öğretti. Henüz daha ufakken yaşlı bir kadın bize sakatlar için kullanılan değnekleri hediye etmişti bunu verme nedenini sorduğumuzda ise bize onlara bakıp yürüdüğümüz için mutlu olabileceğimizi söyledi. Ondan sonra en zor durumlarda bile ben ve babam daha iyi olabilmeyi başarabiliyoruz.

Pollyanna hikayesinin kişileri ve karakter özellikleri:

Pollyanna: Hikayenin baş karakteridir. Karşılaştığı en kötü olumsuz durumlarda bile mutlu olabilmeyi bilen çok güzel bir kızdır.

Bayan Polly: Sert karakterli, kuralcı. Hiç evlenmemiş bir kişidir.

Nancy: Evin hizmetçisi, iyi yürekli, iyilik yapmayı seven birisidir.

 

-----------------------------------------------

 Eleanor H. Porter ,POLLYANNA kitabı, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı, kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti,kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu, önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödev,i, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,