Lev Tolstoyun kısaca hayatı

Büyük bir rus yazarı olan Lev Nikolayeviç Tolstoy zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya Polyana'da doğdu. Eğtimini evde aldı. 1844 yılında Kazan üniversitesinin Batı Diller fakültesinde sonra sonra Hukuk fakültesinde okumaya başladı. 1847 de üniversiteyi bitirmeden babasından miras kalan Yasnaya Polyana'ya gitdi. 1851 yılında kendi yaşamının manasız ve kendinden çok nefret ederek Kavkasya'daki orduya katılır ve orda ilk romanı olan "Çocukluk" üzerinde çalışmaya başladı. Bir sene sonra romanın yayınlanmasıyla Tolstoy literatür alanında ünlü oldu.

 

 

1862 de 34 yaşında Tolstoy soylu aileden olan 18 yaşlı Sofya Bers ile evlendi. Evliliğinin ilk 10-12 senesi boyunca "Savaş ve Barış" ve "Anna Karenina"yı yazdı.

1879 da "İtiraflarım" kitabını yazmaya başladı. Bu kitapda Tolstoy, görüşlerinin nasıl değistiğini, soylu sınıf ideolojisinden nasıl koptuğunu ve "sıradan çalışan halk"ın tarafına nasıl geçtiğini anlatıyor.

19210 yılının sonbaharında kendi görüşüne göre yaşamayı gerçekleştirmek için gizlice Yasnaya Polyana'yı terk eder, ama yolda hastalanarak vefat eder ve Yasnaya Polyana'da defnedilir.