Grafik hataları

Yanıltan grafikler aslında tam olarak gerçeği yansıtmayan, hazırlayan kişiye göre tarafsızlığını yitirebilen, şekil olarak bizi yanıltabilen grafiklerdir.

Grafikler, küçük oyunlarla ve bazı bilgilerin verilmemesiyle bazen yanıltıcı olabilirler.Yanıltan grafiklerde veriler doğrudur ancak gösterim şekli yanıltıcıdır.

Yanıltan grafiklerde eksen aralığının farklı alınması yanlış yorumlamalara yol açar.Yanıltan grafikler sayesinde öğrencilerde farkındalık yaratılarak kendilerine sunulan bilgileri sorgulama becerileri kazandırılır.

TV kanallarının izleyici oranlarında, eksen aralıklarının farklı olması sanki aralarında çok fark varmış gibi gösteriliyor.Halbuki aralarında çok az oran farkı vardır.

Bisiklet firmalarının reklam grafiklerinde satışları anlatmak için fiyat ve özellik grafikleri kullanılır.Bu grafiklerde başlama noktaları 0 olmadığı için yanlış yorumlamalara yol açar.

Bir mağazanın fırın satışlarını anlatan grafiklerinde, 2007 yılında 200 fırın satmış ama 2008 yılında 300 fırın satmış.Bunu gösterirken daire grafiğinde gösterip,2007 yılını küçük daire 2008 yılını büyük daire yaparsa yanlış yorumlara yol açar.

Diş macunu reklamında, 4 diş doktorundan üçünün bu macunu tavsiye ettiği söylenmektedir.Burada kişisel düşünceler ön plana çıktığı için halkı yanıltır.

 

tablo, grafik, grafikler, tablo yapma, grafik, türleri, hatalar, çözümlü, çözüm, işlem, örnek, örnekler, açıklama, nasıl, niçin, ne, nerde, nerede , performans, ödevi, proje ,ödevi, hakkında, ile, ilgili, konu, anlatım, anlatımı, soru, inceleme, örnek, örnekler