Alice (alis) Harikalar diyarında kitabının özetini, düşüncesini konusunu, karakterlerini, ana fikrini ve ayrıntılı kısa özetini siziniçin derledik. Ayrıca Alice Harikalar diyarındakitabının basım yılı ve yerini yazarı hakkında kısa bilgileride sizin için bir araya getirdik... Alice Harikalar diyarında ana karakterleri ,Alice Harikalar diyarında adlı kitabın kısa özeti, Alice Harikalar diyarında bilinmeyen kelimeler

Alice Harikalar diyarında Ülkesinde kitabı kitap özeti Lewis Carroll


Alice Harikalar diyarında kitabı Ana Fikri: Başımıza geIecek kötü şeylerden yıImadan mücadeIeye devam etmeIiyiz.

 


Alice Harikalar diyarında kitabı Başlıca karakterler

Alice: Victoria çağında, küçük, terbiyeli bir kız; her şeyi öğren­mek ister.
Beyaz Tavşan: Sinirli, zarif ve çok endişeli.
Düşes: Son derece çirkin bir yaratık; Kraliçeden ölesiye kor­kar.
Kraliçe: En çok sevdiği söz: «Kafasını kesin!»dir.
Cheshire Kedisi: Bütün yüzünü kaplayan gülümsemesi ile, iste­diği ân görünebilir ve kaybolabilir.
Çılgın Şapkacı: Çılgın Çay Partisinin ev sahibi.

Alice Harikalar diyarında Kitabın Yorumu: Bence kitap çok güzeldi, inanın hayal dünyasını genişleten , hayvanları sevmemizi sağlayan bir kitap

Alice Harikalar diyarında kitabı Kitabın Özeti:

Alice bir gün bahçede oynarken bir tavşan gördü. Peşinden koşarken bir delikten girmişti tavşan. Alice’de peşinden. Bir yerden yuvarlandı ve sonra durdu. Bir masanın üzerinde anahtar buldu. Bu anahtarı her kapıya denedi ama hiçbirine olmadı.Sonra bir kapıya anahtarı koydu ve oldu ama çok küçük bir aralık kadar boşluk vardı. Bir şişeye baktı ve dikledi. Birden küçülmeye başladı. Ama kapı çoktan kapanmıştı kapı. Sonra bir kurabiyenin üzerinde beni ye yazıyordu. Alice de yedi ve boyu uzadı.
Ama öyle uzamıştı ki ayakkabıları bile olmuyordu ona bu duruma çok üzülen Alice ağlamaya başladı. Birden elinde yelpazesi öbür elinde beyaz eldiveni olan olağanüstü bir tavşan. Tavşan yelpaze ile eldiveni aceleden düşürdü. Alice’de eldiven eline aldı ki. Tavşanın peşinden koşmaya başladım ama terledi ve yelpazelendi.


Birde ne görsün tavşanın eldiveni eline oldu yani boyu kısalmış. Birden bir fare gördü. Bu fare ile konuşsam mı diye düşündü. Fare ile kaynaşmıştı bile. Baya konuşmuşlardı fare ile. Birden Alice’nin aklına kedisi Dinah gelmişti. Fare senin kedin mi var diye sordu. Alice; evet sen yoksa kedileri sevmez misin diye sordu; tabi ki sevmem, dedi. Alice ama benim kedim öyle değildir çok iyidir. Diye sohbet ettiler. Sonra Alice bir evin önünden geçerken eve uğradı. İçinde bir fındık faresi iki tanede tavşan vardı. Beraber çay içtiler sohbete daldılar. E tabi bunlar basta Alice’ye sen kimsin diye sordular. Alice’de anlattı. Alice’den masal istediler ama Alice şuan aklımda anlatacak masal yok. Bu sefer fındık faresinden masal istediler. Fındık faresi hep uyuklayarak masal anlatıyordu tabi masal da kendileri gibi acayipti ama masallar böyle olur. E bu nedenle Alice her anlattığı kelime için soru buluyordu. Bu bir tartışma haline gelmişti. Tabi sonra Alice yoluna devam etti. Sonra Alice’nin yolunda krallık vardı. Birden bir kadın haykırıyordu. Herkes önünde onu dinliyorlardı. Kraliçe Alice’in varlığını fark etti. Alice’e sen de kimsin, dedi. Ben burada dolaşıyordum. Birden sizin haykırışınızı duydum. Kraliçe Alice’in kafasının uçurulmasını emretti. Alice biraz korkmuştu. Birkaç gün böyle geçti. Sonra Alice yalancı kaplumbağa diye biriyle tanıştı. Bu kaplumbağa ona hayatını anlattı. Ve Alice’nin de hayatının masalını anlatmasını istedi.

Ama Alice kendi masalının biraz karışık olduğunu düşündüğü için anlatmak istemedi. Birden biri mahkeme var diye seslendi birisi. Çabukça koşarak mahkemeye yetiştiler. Mahkeme çok karışıktı fareler tavşanlar ve kraliçe kral ve yalancı kaplumbağa ve Alice. Birkaç tartışma sonrası Alice’ye ablası sesleniyordu sanki. Alice uyan artık elini yüzünü yıkayıp yemeğe gel. Alice abla çok değişik bir rüya gördüm. Ablası anlat bakalım Alice hatırladığı kadarıyla anlattı. Ablası da bence de saçmaymış, dedi.

 

Alice Harikalar diyarında kitabı Alis’i nasıl okumalı?

İngilizceye özgü kelime oyunlarıyla dolu olan bu küçük ve ünlü kitabın tadına varmak için en iyi yol, İngilizce öğrenip kitabı aslından okumaktır. Üstelik, kolay anlaşılır bir dille yazıldığı ve çok eğlenceli olduğu için, kitabı okurken de insan İngilizcesini ilerletebilir!

Alis’in öyküsünü beğenenler, yazarın bu hikâyenin devamı olarak yayımladığı iki kitabı da seveceklerdir: Ayna Arasından (1872) ve Alis’in Odası (1890). Lewis Carroll ayrıca, sekiz olay üstüne sayıklamalar ya da bunalımlar olarak tanıtılan fantastik bir şiir (Snark Avı, 1876) ve bir roman (Sylvie ile Bruno, 1889) yazdı.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Alice Harikalar, Ülkesinde ,diyarında ,Lewis Carroll , kitabı, kitap özeti, kitap ,özeti DETAYLI ,Kitabı ,Hakkında, Kısaca Bilgi,Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özetü,kitabı, kısa, uzun, açıklamalı, özet, özeti,kahramanı, kahramanları, yazarı, hikayesi, anafikri, kanusu, ana konusu, önermesi, özelliği, içeriği, türkçe, edebiyat, ödev, ödevi, nedir, nasıl, niçin, ne, neden, nasıl, hangisi, kim, kimdir, kitabı ne hakkındandır, hakıında, ile, ilgili , bilgi, açıklama, yardım,